Balon Blum – na zajęcia w przedszkolu i do pracy w domu. Ponad 500 ćwiczeń dla młodszych i starszych przedszkolaków

Rodzice i nauczyciele doskonale wiedzą, jak bardzo dzieci lubią wszelkiego rodzaju gry i jak bardzo potrafią się w nie zaangażować. Często jednak zastanawiają się, jaką grę wybrać, aby nie tylko dostarczyła dziecku rozrywki, lecz także doskonaliła jego umiejętności. Świetnym rozwiązaniem będzie Balon Blum, który oferuje 200 ćwiczeń dla 3- i 4-latków i ponad 300 dla 5- i 6-latków.

Gamifikacja = motywacja
Emocje bardzo pomagają w nauce. Dlatego dobrze jest, gdy dziecko angażuje się w grę. Utożsamianie się z wybranym bohaterem, ciekawe przygody, nagrody i pułapki, przechodzenie kolejnych etapów, ratowanie świata czy pomoc innym bohaterom to elementy, które pozwalają dziecku uruchomić wyobraźnię i zmotywować je do działania. Nowy „Balon Blum” to dwie fabularne gry online dla młodszych i starszych przedszkolaków przeznaczone na tablety, komputery oraz tablice interaktywne. Rozbudowana, animowana opowieść, podczas której dzieci zbierają fanty, pieczęci, przepustki oraz nagrody-niespodzianki, motywuje dziecko do działania i wykonywania kolejnych zadań, które doskonalą umiejętności dziecka w różnych obszarach rozwojowych i sprzyjają osiągnięciu gotowości szkolnej. Żaden gracz nie wspomni już o nudzie czy żmudnym wykonywaniu zadań, będzie zaangażowany i z ochotą oraz podekscytowaniem będzie czekać na następne przygody.

To takie proste i funkcjonalne!
Nauczyciel spyta pewnie: Jak to wykorzystam?, Kiedy z tym pracować?, Czy to ma sens? Bez obaw. Nauczyciel może korzystać z Balona Bluma na dwa sposoby. Po pierwsze, grając z dziećmi w grę – wykorzystuje wówczas przycisk „Przejdź do gry”. Po drugie, ma do dyspozycji specjalną wyszukiwarkę ćwiczeń. Może szukać ćwiczeń według określonego tematu, wpisując słowo – klucz i dopasować pracę z Balonem Blumem do własnego rytmu pracy i pomysłów na zajęcia.

Istnieje również możliwość wyszukiwania ćwiczeń według obszarów rozwoju, odpowiednio:
■ dla dzieci 3-, 4-letnich:
– sprawność manualna,
– percepcja wzrokowa i słuchowa,
– logiczne myślenie,
– wprowadzenie do matematyki,
– poznawanie przyrody,
– wychowanie przez sztukę,
– świat wartości;

■ dla dzieci 5-, 6-letnich:
– sprawność manualna,
– percepcja wzrokowa i słuchowa,
– pamięć i uwaga,
– logiczne myślenie,
– wprowadzenie do matematyki,
– przygotowanie do czytania i pisania oraz pierwsze próby czytania,
– przygotowanie do liczenia,
– poznawanie przyrody,
– wychowanie przez sztukę,
– świat wartości.
Oprócz tego pojawią się zadania o tematyce okazjonalnej, związane z różnymi świętami, patriotyzmem czy rodziną.
Nauczyciel może wykorzystać tak przygotowany portal zarówno jako ciekawą propozycję podczas zajęć popołudniowych z całą grupą, jak i do pracy indywidualnej, grupowej oraz z dziećmi wymagającymi dodatkowego wsparcia. Od tej pory zajęcia będą wspaniałą przygodą, na którą dzieci będą czekać.

Mam wszystko pod kontrolą!
Podczas gry widoczny jest pasek postępu na dole ekranu, a także interaktywna mapa krain, co pozwala dziecku i dorosłemu na całkowitą kontrolę nad przebiegiem gry. Kolejne zadania są opatrzone poleceniami dla dziecka wypowiadanymi przez Baja lub Bajeczkę, a pod specjalnym przyciskiem są zapisane polecenia dla dorosłych. Gra angażuje, wciąga, ale – uwaga – jest bezpieczna. Twórcy nowego Balona Bluma założyli, że dla dobra dziecka i jego zdrowia po 30 minutach gry pojawia się komunikat zachęcający do przerwy i na przykład wyjścia na podwórko. To niezwykle ważny mechanizm, który przypomina o tym, że dłuższe korzystanie z komputera jest szkodliwe dla organizmu, nawet jeśli gracz jest w środku fascynującej rozgrywki.

To mnie wyróżnia!
Praca z nowym Balonem Blumem to nie tylko mądra zabawa dla dzieci, to także świetne narzędzie dla nauczyciela, który poszukuje nowych rozwiązań, pragnie się wyróżniać i wzbogacić swój warsztat oraz wprowadzać dzieci w świat za pomocą nowoczesnych metod. Taki nauczyciel przełamuje stereotypy, nie boi się korzystać z komputera i gier, bo dla swojej grupy świadomie wybiera najlepsze programy o wysokiej wartości edukacyjnej.

17 lipca 2017
  • W trosce o holistyczny rozwój dziecka - praca w przedszkolu według programu

W trosce o holistyczny rozwój dziecka - praca w przedszkolu według programu "Zbieram, poszukuję, badam"

Ż̇ycie małego człowieka to nieustanne zbieranie doświadczeń. Każde doświadczenie to kolejny krok do odkrywania prawd, które dla nas, dorosłych, są oczywiste, a dla dziecka stanowią źródło niezwykłej radości, zadowolenia, poczucia sprawstwa czy sukcesu. (ze wstępu do programu)

25 maja 2017

Dlaczego nowa podstawa wychowania przedszkolnego?

Wywiad z panią Dorotą Dziamską, koordynatorką prac nad podstawą programową wychowania przedszkolnego, konsultantem metodycznym wychowania przedszkolnego, dyrektorem z Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego, ekspertem Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców

07 marca 2017

Kolekcja indywidualnego rozwoju – odpowiedź na potrzeby edukacyjne każdego dziecka

Różnice w poziomie rozwoju dzieci w każdej grupie wiekowej wymagają od nauczyciela indywidualnego podejścia. Nowa Era przygotowała materiały edukacyjne wspierające indywidualizację pracy.

04 listopada 2016